Březen 2011

candles

28. března 2011 v 22:13 | slečna Pé |  fotočlánky


Mě to tak baví fotit makrem ♥

čas letí jako šílený

27. března 2011 v 16:16 | slečna Pé |  zápisník
A mě za měsíc a pár dní začíná praktická maturita,na kterou navazuje svaťák a pak to jede jako na běžícím pase: ústní z češtiny, angličtiny, ekonomiky+ učtá a logistiky+ dopravy, týden na to angličtina a čeština písemná. V polovině června budu čerstvý maturant nebo totální outsider. Uvidí se. Termíny mi ještě víc přidávají na nervozitě. Pořád ještě hledám způsob jak se začít pravidelně učit, mám dny aktivní a pasivní. Ty pasivní převládají. Nejhorší je moje soustředěnost a schopnost si dlouhodobě něco pamatovat, za tu dobrou pamět bych i zabíjela! :-D
Ale stejně se už těším, až to budu mít zasebou, vypadnu z toho ústavu (největší motivace), budou prázdniny, nové výhledy, vysoká atd. :-)

Aspoň, že to sluníčko svítí a venku se otepluje. Můj P. si pořídil scooter, takže teď všude jezdíme na něm. Je to fajn, nestrká se do něj tolik peněz a dostat se s ním je možné téměř všude. Teď jen musím zainvestovat do přilby. Bude ještě tolik možností cestovat a v létě nás čeká Morava. Jsem za P. hrozně ráda, bez něj bych to už nebyla já. Čas trávený s ním mě dostatečně rozptyluje, od starostí, nervozity a stresu. Taky knížky mi pomáhají, i procházka na čerstvém vzduchu a projížďka na kole. Konečně jaro, ta volnost, ty možnosti :-). A pár těžkých kroků a překážek k úplné spokojenosti .

Schwarzwaldský dort

20. března 2011 v 14:31 | slečna Pé |  recepty
Pekla jsem ho v pátek příteli k narozeninám. Všem moc chutnal.:-)

Korpus:

100 g másla
100 g krupicového cukru
100 g kakaa
4 vejce
70 g loupaných mletých mandlí
50 g hrubé nebo polohrubé mouky
50 g škrobové moučky
1 sáček vanilkového cukru
1 sáček kypřícího prášku do pečiva
tuk na vymazání formy a mouku na vysypání
kandované třešně (nebo višně)
čokoládu na vaření (ozdoba)

Náplň:
500 g kompotových třešní( nebo višně)
5 dl smetany ke šlehání ( tj. dvě krabičky)
2 lžíce griotky na pokapání korpusu ( může být i rum)
1- 2 lžíce cukru


Postup:
Změklé máslo vyšleháme s cukrem do pěny, přidáme vejce a znovu vyšleháme. Pak přidáme mouku , kakao, škorobovou moučku, vanilkový cukr, prášek do pečiva a mleté mandle- vše důkladně promícháme.
Připravené těsto nalijeme do předem vymazané a vysypané dortové formy a pečeme 30 minut v troubě vyhřáte na 180 0C.
Upečený a vychladlý korpus vyklopíme z formy a prokrojíme. Spodní plát pokapeme griotkou či rumem, pokládame dobře odkapanými třešněmi a potíráme dobře vyšlehanou šlehačkou oslazenou podle chuti. Korpus spojíme dohromady a dort ozdobíme zbylou šlehačku , kandovanými třešněmi a strouhanou čokoladou

Moje rada:
Jeden korpus je málo, protože je hrozně tenký. Doporučuji upéct korpusy dva. Díky tomu vzniknou z korpusu 4 pláty a dort je vyšší. Je však zapotřebí koupit 4 krabičky smetany ke šlehání místo 2. Dort je dobré potřít po povrchu šlehačkou ze všech stran, lépe se spoji a nebude se rozpadat.A co se týče kakaa, ja do něj dala 50 g obyčejného a 50 g granka aby dort nebyl hořký. Čokoládu lze nastrouhat a posypat jí dort nebo rozpustit, jako mám já, záleží na vaší fantazii.Nechte jej přes noc v ledničce, aby ztuhnul. :-)

Měl u všech takový úspěch, v dubnu budu péct další pro taťku a pak ještě pro babičku. :-DThe Pianist / Pianista

6. března 2011 v 11:38 | slečna Pé |  mimochodem

pianistaUž delší dobu jevím zájem o filmy a knihy s tématikou 2. světové války. Ať už se jedná o fiktivní či skutečné příběhy, vždy mě to přinutí zamyslet se. Jak my se máme dobře v tomhle století, v této době! Myšlení nacistu a lidí podobným jim bylo tak absurdní! Jak se můžou z lidí stát takové stvůry ? Všechno je pro mě tak nepochopitelné ...

Pianista je natočen podle skutečného příběhu polského pianisty Wladyslawa Szpilmana. Wladyslaw je skvělý pianista a uznávaný interpret Chopina, ale zároveň je taky Žid. Film líčí šokující situaci Wladyslawa, jeho rodiny a ostatních židů žijících ve Varšavě. Po vpádu něměckých vojáků roku 1939 do Polska jsou židé vyhoštěni na samý okraj společnosti- od počátečních zákazů chodit na veřejná místa, příkaz nosit pásku s davidovou hvězdou, úplné vystěhování do židovského ghetta obehnáného vysokou zdí až po nástup na transport.
kniha

I přesto, že se Wladyslaw vyhne transportu zažívá všechny hrůzy války -schovává se, trpí hladem a nemocemi atd. Po skončení války píše svou autobiografickou knihu, kde líčí své otřesné zážitky, avšak kvůli cenzuře není kniha vydána.Wladyslaw žije ve Varšavě až do roku 2000, kdy umírá. Teprve po 50 letech knihu vydává jeho syn. V roce 2002 natočil americký režisér polského původu Roman Polański stejnojmenný film, který byl odceněn na filmovém festivalu v Cannes a získal 2 Oskary.

Všem opravdu doporučuju, už dlouho jsem něco tak velkolepého neviděla. Otřesená, dojatá to jsou mé pocity. Chystám se číst knihu. :-)

sněženky

5. března 2011 v 19:08 | slečna Pé |  fotočlánky


Jaro je tady !

end of spring holiday

4. března 2011 v 17:18 | slečna Pé |  zápisník
Jarní prázdniny mi pomalu končí, v pondělí zase do té spropadené školy :-(... ten čas utíká jako voda a já tu teď sedím nad NSZ testy. Málem jsem vypustila fakt, že zítra jdu na druhý pokus testování, doufám že to nebude taková katastrofa jako minule, i když při pomyšlení, že budu muset vyřešit jestli mařenka chodí s jeničkem nebo s honzíkem a který má modré tričko se mi zvedá žaludek( nenávidim analytiku), stejně tak i u matiky.
Chci do té školy toho udělat co nejvíce a taky bych se měla začít učit.
Prázdniny jsem si užila hezky.
V ponděli jsme s drahým chodili po městě, zašli si na oběd a večer hráli scrabble s jeho rodiči při vínku. Taky jsem koukla na nějaký ten film a seriál a dočetla Báječná léta pod psa (už jen 2 knížky a mám dočtenou povinnou četbu !). V úterý jsem byla odnést po třetí mobil na reklamaci, vadný kousek či špatná zásuvka ? těžko říct, vrátili mi peníze a já si pořídila úplně jiný mobil, s tou nokii x3-02(touch and type) jsem se natrápila dost a stejný mobil jsem nechtěla. Připlatila jsem si a mám nokii C6 :-P. Je 100% lepší něž ten co sem měla původně, umí přesně to co od mobilu očekávam - sms, volání, 5px foťák(takže slušné fotky) + nějaké ty aplikace a spoustu dalšího.
Spokojenost. ♥ Kolem 5h jsme vyrazili s miláčkem a jeho rodiči do Ostravy do Ikei, já mám z toho vždy Vánoce, ptž se tam dostanu docela zřídka. Samozdřejmě sebou seznam co všechno mám mamce a tetě koupit :-D. Nakonec sem si domů odvezla košičky na blbůstky, dva svícny a balení voňavých čajových svíček :-), Terranovu mi ve Futuru zavřeli svině :-(
Středu a čtvrtek jsem strávila s taťkou a bráchou ve Zlatých horách, kde jsme byli lyžovat. :-)