The Pianist / Pianista

6. března 2011 v 11:38 | slečna Pé |  mimochodem

pianistaUž delší dobu jevím zájem o filmy a knihy s tématikou 2. světové války. Ať už se jedná o fiktivní či skutečné příběhy, vždy mě to přinutí zamyslet se. Jak my se máme dobře v tomhle století, v této době! Myšlení nacistu a lidí podobným jim bylo tak absurdní! Jak se můžou z lidí stát takové stvůry ? Všechno je pro mě tak nepochopitelné ...

Pianista je natočen podle skutečného příběhu polského pianisty Wladyslawa Szpilmana. Wladyslaw je skvělý pianista a uznávaný interpret Chopina, ale zároveň je taky Žid. Film líčí šokující situaci Wladyslawa, jeho rodiny a ostatních židů žijících ve Varšavě. Po vpádu něměckých vojáků roku 1939 do Polska jsou židé vyhoštěni na samý okraj společnosti- od počátečních zákazů chodit na veřejná místa, příkaz nosit pásku s davidovou hvězdou, úplné vystěhování do židovského ghetta obehnáného vysokou zdí až po nástup na transport.
kniha

I přesto, že se Wladyslaw vyhne transportu zažívá všechny hrůzy války -schovává se, trpí hladem a nemocemi atd. Po skončení války píše svou autobiografickou knihu, kde líčí své otřesné zážitky, avšak kvůli cenzuře není kniha vydána.Wladyslaw žije ve Varšavě až do roku 2000, kdy umírá. Teprve po 50 letech knihu vydává jeho syn. V roce 2002 natočil americký režisér polského původu Roman Polański stejnojmenný film, který byl odceněn na filmovém festivalu v Cannes a získal 2 Oskary.

Všem opravdu doporučuju, už dlouho jsem něco tak velkolepého neviděla. Otřesená, dojatá to jsou mé pocity. Chystám se číst knihu. :-)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 infary infary | Web | 6. března 2011 v 18:24 | Reagovat

Ano ano, spolužačky si tento film moc chválily =)

2 Idealist Idealist | Web | 7. března 2011 v 19:47 | Reagovat

Může to být zajímavé pohled na tu dobu. Ale já se spíš snažím koukat na veselejší filmy, které mě rozveselí:))) Pak mám i takovou happy náladičku:))

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.