Leden 2012

mé čajové typy

30. ledna 2012 v 18:17 | slečna Pé |  mimochodem
Nevím zda to o mě víte, ale jsem milovník čajů- mám ráda ovocné, černé i zelené. Jen mě mrzí, že se nevyznám v těch sypaných párkrát jsem si nějaký koupila a jediný, který mi nejvíc chutnal byl černý s broskví.
Co se týče těch pytlíkových, zde je pár mých oblíbených:


Karel Kryl- Vánoční

14. ledna 2012 v 23:06 | slečna Pé |  knihy
Sice je už po Vánocích, ale tato básnička mě svým textem oslovila. Opět mi připomněla hodiny češtiny na základní škole, vlastně je docela smutna ...


Dříve než ze stromečku opadá jehličí,
lůžko Ti jmelím ozdobím.
Dám fotku do rámečku, olovo zasyčí,
Tvůj krajíc chleba ráno ptákům rozdrobím.

Za Tebe sfouknu svíčku, jablko rozkrojím.
Bude to hvězda nebo kříž?
Tvé jméno na balíčku k ostatním připojím.
To abys nemyslel, že už k nám nepatříš.

Za okny spadla vločka a zvonek cinká,
Ježíšek zavřel očka a tiše spinká,
Josef mu ustlal měkce v krabici od kolekce,
spí tichounce spí.

Kus loje pro sýkorky, na stole cukroví,
od zítřka noci ubývá, mráz cukrem pokryl hory,
panáček hadrový
a jedna židle, jedna židle přebývá.

aktuálně 15.1.: Tak ta gramatika nevyšla, test byl těžší než napoprvé, výslovku mi taky nedala přitom jsem slovíčka přečetla dobře a chyby v článku si taky opravila- měla své důvody. Nemám na to, každý může úklouznout.Každopádně to už neřeším, dala jsem do toho všechno, ještě čekám na výsledky 2 zkoušek a zaměřuju se teď hlavně na zkoušky z češtiny.Jsem dříč a bojovník, bohužel mi to nestačí, do 29. února se musím rozhodnout co dál ...

challenge accepted

10. ledna 2012 v 20:02 | slečna Pé |  zápisník
Má bilance úspěšnosti pokulhává a šilený týden je v plném proudu. Jedna zkouška (gramatika) mi nešťastně utekla o 4 body, tedy budu muset opakovat- retake, to slovo se mi vrylo do paměti, ptž je to hrozba a taky naděje všech studentu. Tento týden mám za sebou 2 zkoušky, včera mě test nečekaně zaskočil a dnes 3 hodinová zkouška z praktického cvičení ( praktical language) z mého pohledu byla katastrofální- uvidíme výsledky, ale moc velké naděje tomu nedávám. Příjde mi, že čím víc se učím a snažím, tím víc to zdrbu. Kdyby se vše dávala za snahu, mám celé to zkouškové už dávno za sebou.
Dnes jsem si dala trochu zaslouženého volna a konečně se pořádně prospala, dokoukala Krok za krokem, pustila si 1. díl třetí řady Gossip girl a pletla. Teď ještě udělám něco málo do školy ( opakování, příprava na zítřejší šprtání + povinná četba).


Ve čtvrtek a pátek mě čekají dvě opravy (výslovnost a již zmiňovaná gramatika) držte palce- pěsti ať se mi už konečně poštěstí a zvádnu to. :-)

" Nedovol aby tě strach z prohry vyřadil ze hry "

aktuálně : Právě jsem dopletla nákrčník, mám z něj radost aspoň něco dobrého na tom dnešku :-) (později dodám fotky)

Květa Legátová- Jozova Hanule

3. ledna 2012 v 11:32 | slečna Pé |  knihy
" Pochoduji jako voják, kterému bubnují do kroku. Má duše mě opustila. Bloudí horskými stráněmi a hlída zbytečné hroby."

Sice bych se měla učit, ale o tuto knihu se s Vámi musím podelit. Už jste někdy měli po dočtení knihy stáhlý žaludek, bylo Vám do breku a asi půl hodiny jste přemýšleli o knize a osudu hrdiny? Přesně takové pocity jsem včera zažívala po dočtení této knihy.

Autorka si získala všechny mé sympatie, Státní cenu za literaturu má zaslouženě :-). Krátká, přesto krásna kniha s kapitolami zhruba na 2 stránky mě naprosto dostala. Krásné popisy krajin, Hančiných pocitů,vesnických zvyků a života. V mnoha věcech jsem Hanu obdivovala- představte si, že bydlíte v moderním (na svou dobu) městě, máte slušnou práci,milence a najednou z tohoto života musíte utéct pryč- do horské vsi, na samotu, kde není koupelna, elektřina, lidé se živí tím co jim dává příroda,navíc sledujete jak primitivní chování( muži bijou své ženy, žena den po porodu musí začít zase tvrdě pracovat) a zvyky lidé mají a do toho si musíte vzít cizího chlapa, aby nebylo žádné podezření. Postava Hany se postupně začíná vyvíjet, uvědomuje si jak malo si vážila života,naučí se žít skromně a začne Jozu milovat, avšak žádný happy end se nekoná.

"Láska je náš osobní problém, trofej či tragédie,a nezaleží na tom, je-li opětována."

zelný salát

1. ledna 2012 v 21:48 | slečna Pé |  recepty
I když silvestrovské chlebíčky budete dělat až zase za rok, přinaším recept na skvělý zelný salát, který se hodi na chlebíčky pro každou příležitost.

Potřebujeme:
sklenku červeného zelí
malou majonézu
malou tatarku
1 lžíci horčice
2 střední cibule
3 vejce
sůl
pepř

Postup:
Zelí předcedíme, necháme okapat. Nakrájíme cibuli nadrobno, uvaříme vejce natvrdo a nakrajíme nadrobno. Vše smíchame společně s majonezou, tatarkou a ostatními ingrediencemi.