Březen 2012

55 otázek pro knihomoly tedy i pro mne

30. března 2012 v 19:20 | slečna Pé |  mimochodem
Ano, jsem knihomol, takže tento dotazník si nenechám ujít. Možná Vás tím unudím k smrti, možná se někomu zalíbí. Poslední 2 týdny tady na to kašlu a tak to chci vynahradit aspoň timto. Mimochodem dotazník jsem objevila u Lauralex.


ležet v knihách

13. března 2012 v 20:53 | slečna Pé |  zápisník
Od té doby co jsem napsala naposledy uběhl nějaký ten týden. Ano, čas na psaní jsem si neudělala, ani vaše blogy nestíhám navštěvovat :-(. Do školy toho mám v celku dost hlavně povinné čtení ke zkoušce z literatury 19. stol. Máme přečíst 30 knížek + 4 monografie, naštěstí si máme zvolit sami co chceme, i když problém představuje i nasbírat ten seznam. 19. stol se hemží básníky a věřte, že tohle není zrovna můj oblíbený žánr. Učitelé si v tom však vyloženě libují, nechápu to. Taky jsem vybírala kratší díla, abych měla šanci vůbec něco přečíst( pokud někoho zajíma co musím načíst nebo co čtu mrkněte na mou databázi), nepovinná četba jde bohužel stranou, jen toho Orwella dočtu.


Co se týče morfologie nic lehkého to není, hlavně díky tomu, že mám šílené mezery,ostatně jako všichni z ročníku. Jak jsem se zmiňovala učitelka je skvělá a hlavně bere fakt, že naše znalosti z oblasti češtiny se prakticky zastavili na základní škole,o to víc máme co dohánět. Zato učitel ze Staroslověnštiny jede jakobychom měli za sebou 2 semestry fonetiky a morfologie zároveň. Předmět je šílený, navíc zjištuju, že je třeba stále opakovat, protože na každé hodině čteme a mě tento týden vypadla skoro všechná písmenka cyrilické abecedy. Na teorii literatury pro změnu zase analyzujeme básně, ač z nechutí i přesto se snažím pochopit :-D. Teprve na vysoké poznávám, jak předměty na sebe navazují a souvisí, že je důležité nezapomenout vědomosti z předchozích semestrů. Pro mě tvrdší oříšek, mým zvykem bylo něco se naučit a hodit to za hlavu. Velká chyba.

Univerzitní ples byl skvělý i P. se bavil,díky tomu, že nehrála jen klasická hudba, ale i " disko". Těšila jsem se už týden dopředu, protože mi dorazili nové šaty z aukra a koupila si lodičky( jako každá holka jsem se chtěla líbit ), po 4 letech nové společenské hadry,tedy pokud nepočítam kostýmek na maturu. Každopádně to byla akce, kterou jsme si všichni užili. Mimo školu chodím stále na brigády, tělocviky odpadají a stále pocituju, že bych volný čas měla využívat nějak aktivněji. Uspořádat si ho. Jen lehko se to říka a těžko koná.

Mějte se krásně
P.

Kuře s broskvemi

2. března 2012 v 13:51 | slečna Pé |  recepty
Výborné jídlo, které A. vařil na silvestra a mi si ho nedávno s drahým uvařili doma.

Potřebujeme:
500 g kuřecího masa
2 lžičky soli
půl lžičky bíleho pepře
2 lžíce oleje
2 velké cibule
1 velký rajský protlak
1 velku konzervu broskví
2 lžíce sojové omáčky
žlutou papriku
zelenou papriku
červenou papriku

Postup:
Kuřecí maso očistímem, nakrájime na tenké nudličky. Osolíme a opepříme bílým pepřem a restujeme na rozpáleném oleji asi 2 minuty. Potom přidáme na kostičky nakrájenou cibuli a restuje do té doby než bude cibule křupavá. Do šťávy z broskví přidáme protlak, sojovou omáčku a doplníme vodou tak aby celkové množství bylo 4 dl, tímto nálevem zalijeme kuřecí maso a dusíme 20 minut. Mezitím si nakrájíme na menší kostičky papriky a broskve, které po 20 minutách přidáme a dusíme společně se směsí dalších 10 minut. Podáváme z rýží nebo pečivem.