Říjen 2013

přečtené knihy - září 2013

25. října 2013 v 0:08 | slečna Pé |  knihy
Podzim je v plném proudu, užívám si ho a bojuju s nachlazením. Konečně jsem si našla čas udělat blogu podzimní kabátek. Jak se vám líbí?
Mé povinné čtení pokulhává, takže přidávám jen 5 knih ...(ostuda) vypadá to, že další článek budu muset spojit říjen s listopadem. Více než knižním životem teď žiju tím společenským. I přesto si najdu nějakou tu chvilku, abych si v posteli otevřela knihu a u svíčky s pořádným hrnkem čaje v ruce se začetla - ta nejlepší věc na podzimu :)

1. Josef Urban- 7 dní hříchu
Knihu mám doma od minulých Vánoc, těšila jsem se na ní stejně jako na film, který jsem shledla hned po přečtení. Od Urbana jsem přečetla Habermannův mlýn, takže moje druhá kniha od tohoto autora. Opět se zabývá problématikou vztahu mezi Němci a Čechy v pohraničních oblastech na konci 2. světové války. Téma mi je blízké, zajímá mě avšak knihu považuju za slabší Urbanův počin, ačkoliv tématika je více než zajímavá.

2. Miluj mě víc
Opět s edice česká povídka tentokrát na téma vztah dvou lidí s velkým věkovým rozdílem. Dle mého názoru trošku slabší povídková série. Pokud na knihu narazíte doporučuju přečíst povídku od Lenky Procházkové, opravdu mě pobavila. :)3. Jana Šrámková. Hruškadóttir
Tuto knihu jsem sina doporučení Goov přečetla a nelituju. Krátká a čtivá. Šrámková za ní dostala cenu Jiřího Ortena. Děj je plný nostalgie, vzpomínání, hledání smyslu života a mezilidských vztahů, všechny tyto faktory nutí přemýšlet. Mám v plánu si přečíst i další autorčinu knihu Zázemí a toužím si obě tyto knihy koupit.4. Vladimír Körner- Krev zmizelého
Körner patří mezi úspěšné filmové dramaturgy a scénaristy. Jeho knihy se točí kolem problematiky válek a osudů lidí v Sudetech . Krev zmizelého je napsaná formou dramatu, během čtení jsem si vybavovala jednotlivé scény z filmu, kde hraje např. Vilma Cibulková nebo Vladimír Dlouhý.5. Voltair- Candide
Parodie a kritika společnosti. Tuto knihu není lehké hodnotit, Voltairovi myšlenky jsou skvělé ale zasazené do příběhů, který působí jako špatný vtip. Podle mě Voltaire, něco takového nemohl napsat ve střízlivém stavu i když knihu lze hodnotit i tak, že telenovelním příběhem, erotickými narážkami, obsurdními situacemi a jednoduchých jazykem chtěl své myšlenky zpřístupnit lidovému čtenáři. Každý si knihu vyloží podle svého .

Pokud najdeš v životě cestu bez překážek, určitě nikam nevede...

6. října 2013 v 19:57 | slečna Pé |  zápisník
Píšu v krátkosti a ve spěchu, právě jsem se vrátila z práce a ještě mě čeká pár restu do školy. Jsou to dva týdny co mi začal akademický rok, zdá se mi to jako 2 měsíce. Momentálně je můj život jeden velký nekonečný maraton. Škola, práce, úkoly. Kolikrát chodím domů tak unavená, že hodim sprchu, najím se a valím spát.


V minulém článku jsem se o škole už zmiňovala. Zimní semestr je ve znamení zápočtů a s nimi souvisejících referátů a seminárek. Určitě to znáte z vlastní zkušenosti, referáty/seminárky kolikrát zaberou víc času než se naučit na zkoušku, aspoň u mě to tak je ( neumím na jeden zátah napsat celou seminárku/referát). Nároky vyučujících na tento semestr jsou šílené. No a když k tomu máte přítele, chodíte cvičit( o zdravém stravování ani nemluvím), alespoň 1x týdně navštěvujete rodiče, musíte přečíst do letňáku 30 knih ( a to nepočítám světovku) a dalších milion věcí, které běžný student musí, je to slušná nakládačka.
Takže mým cílem pro následující měsíc je udělat si v tom systém, tak abych stíhala vše z výše jmenovaného +měla trochu času pro sebe a přítele. Fakt jsem ráda, že spolu bydlíme. Oba máme odlišné aktivity, takže za poslední dva týdnu spolu zvládáme leda tak obědvat a vidíme se v posteli ( jak s úsměvem říkam, zadkama k sobě :D). Nechci si ale furt jen stěžovat, mám se jinak fajn, jen by to chtělo víc času, abych si taky trošku užila ty poslední teplé dny.

A co vy? Taky bojujete s časem nebo vše zvládáte s přehledem?

PS: příště čekejte článek s přečtenými knihami za zaří a snad brzy i nový design. :)