Prosinec 2013

Very Merry :)

23. prosince 2013 v 0:09 | slečna Pé |  zápisník
Konečně nastal čas "oddechu ", nemůžu uvěřit, že za dva dny jsou Vánoce. Ve čtvrtek jsem splnila poslední povinnost do školy pro tento rok. Zápočet ze syntaxe, z kterého mám šílenou radost.Tedy ne že bych byla do problematiky psaní čárek nějak více zasvědcená :D. V zápočťáku jsem splnila vše, co se ode mě očekávalo. Miluju ten pocit z vykonané zkoušky a splnil ve stagu. :)


V pátek po práci jsem byla na vánočním koncertě pěveckého sboru Luscinia, gympláckého sboru. Hrozně emotivní zážitek, i přesto, že jsem tam neměla nikoho blízského byli chvíle, kdy se mi do očí draly slzy. Nádherný koncert.
Od pátku chodím do práce, už mi docela straší ve věži, zítra poslední den. Nemůžu se dočkat Štědrého dne až si pořádně odpočinu, kouknu na pohádky a budu s rodinou, i když to třeba není úplně ideální. S Any a L. jsme si Vánoce už udělali, dárečky mě hrozně potěšili. Teď ještě čekám jak to dopadne s P. jestli mě opravdu unese 24., abychom si společně i s jeho rodinou rozbalili dárky.

Snad to budou pohodové Vánoce, trochu smutné.
Přeju všem krásné a veselé Vánoce, bez jakéhokoliv stresu. Ať se vám splní všechna přání, pořádně si odpočiňte a načerpejte sílu do dalších dnů a hlavně Nového roku. :)

top vánoční filmy

16. prosince 2013 v 17:40 | slečna Pé |  mimochodem
Už se nemůžu dočkat 20. prosince. Odpadnou mi všechny starosti do školy a já si konečně začnu užívát vánoční pohody a nálady. Netěším se zas tak na Vánoce jako na odpočinek, pohádky a filmy. Letos si chci opravdu odpočinout a užívat i přesto, že budu pracovat až do 23. prosince. I když nejsem milovník televize, můj názor znáte z předchozích článků, tentokrát se na sledování pohádek a filmu v televizi chystám. Vím, že nestihnu ani polovinu, takže budu stahovat a koukat na notebooku. Mám několik oblíbených vánočních filmů a pohádek, které musím každý rok vidět.

Láska nebeská
Zbožňuje ten film. Je takový mým symbolem Vánoc, vždy mě dostane do vánoční nálady. Film se skládá z několika příběhů, romantických, vtipných i smutných. Postavy se navzájem propojují. Velké plus je, že děj se odehrává v předvánočním Londýně. Ve filmu se objevují takové herecké hvězdy jako je Colin Firth, Liam Neeson, Keira Knightly, Hugh Grant, Alan Ricman nebo Martin Freeman ( známý jako Bilbo z Hobita). Soundtrack stojí za poslechnutí.
Pelíšky
Můj nejoblíbenější český film. Snad všechny hlášky znám nazpamět. Myslím, že není třeba psát o co se jedná. Viděla jsem ho x krát a stále mě baví. Minulý rok jsem ho v televizi nestihla. Tento si ho chci o Štědrém dnu užítpřečtené knihy řijen- listopad 2013

2. prosince 2013 v 20:12 | slečna Pé |  knihy
Je tady další článek s mou četbou. Říjen a začátek listopadu byl trošku volnější co se týkalo školy, takže jsem se snažila číst co nejvíc, bohužel jsem čtení musela odsunout na druhou kolej ( nebo spíš poslední). Píšu teď jeden referát za druhým, takže nezbývá čas na čtení. Už se těším až si o Vánocích oddechnu a odpočinu. Snad si ve všem tom zápočtovém shonu najdu čas a napíšu další článek. :)

1. Vladislav Vančura- Markéta Lazarová
Má první kniha od Vančury. Chystám se ještě na Utěk do Budína. Zpočátku mi dělal problém Vančurův styl psaní na který jsem si postupně zvykla. Samozdřejmě je to jedna z těch náročnějších knih u které se musí člověk na 100% soustředit. Děj se odehrává ve středověku, tedy v nelítostném čase. Příběh dvou znepřátelených loupežnických rodů, vrchnosti a láska mezi loupežníkem a nevinnou dívkou. Nemůžu říct, že by to byl vyloženě můj šálek čaje, ale znovu ji už nevyhledám. Pro ty co vyhledávají knihy podobného typu a hlavně si libují ve Vančurově honosné češtině- doporučuju. Před zkouškou se chci podívat na filmovou adaptaci z roku 1967 pod Františka Vlačila,která je prý hodně povedená.2. Karel Čapek - Matka
Čapkovo protiválečné drama. Podnět k sepsání hry dostal Čapek od své ženy. Hra mě oslovila jako snad žádná.Příběh matky, která nadevše miluje své syny, jsou pro ni celý její život a smysl. Je zajímavé sledovat jak se na otázku hrdinství a vlastěnectví dívají ženy a muži. Jako ženská jsem chápala matku a její názory. Myslím, že v dramatu si každý najde to své, každý přece ztratil svého blízkého. Čapka jsem si oblíbila, určitě to není poslední kniha, kterou od něj čtu.

3. Edgar Allan Poe- Jáma a kyvadlo a jiné povídky
O Poevi jsem už slyšela ledasco, ale nikdy mě nenapadlo, že by mě jeho povídka dokazala vyděsit za bíleho dne ! :D Ten člověk byl vážně psychopat. Přiznám se, že jsem nečetla všechny povídky jen některé, ale můžu doporučit povídku Berenice, která končí opravdu nečekaně a povídku Maska červené smrti, kde si Poe hraje s barvami a symboly ostatně jako ve většině povídek. Zajímavá je i jeho esej filozofie básnické sklady, kde vysvětluje ( a všichni mu to žerou) jak promyšleně tvořil báseň Havran. Myslím, že až zase dostanu chuť na něco s hororovými prvky ke knize se vrátím.


4. Jaroslav Kvapil- Princezna Pampeliška
Pohádkové symbolistické drama, které se hralo v Národním divadle někdy je uveden i název Pohádka o princezně Pampelišce. Kvapil hru předělal i na představení pro děti. Hra ve své době měla velkou oblibu. Je to jedno z mála Modernistických dramat, které lze ještě vidět na divadle (říkal přednášející). Hra je o hledání svobody a lidském štěstí. Je to opravdu kratičká knížečka takže za hodinku až dvě jsem ji měla přečtenou.