po stopách žítkovského bohování

6. srpna 2014 v 13:02 | slečna Pé |  knihy
Kniha Žítkovské bohyně od Kateřiny Tučkové se mi do ruky dostala minulý rok, kamarádka mi ji dala k narozeninám. Tenkrát Tučková objížděla knihovny se svým autorským čtením. O knize jsem slyšela na každém rohu, na internetu jsem četla recenze, články, rozhovory, které svěčili o tom, že Bohyně nejsou jen tak obyčejnou knihou.Teprve o těchto prázninách jsem se dostala ke čtení. Děj mě naprosto pohltil. Byl napínavý, šokují s rychlým spádem a spoustou zajímavých faktů. Hrdinka postupně odkrývá osudy žen jejího rodu, která jsou zahalena tajemstvím. Objevují se nečekané zvraty, autorka se nebojí otevřít i taková témata, která ve své době byla doslova tabu. 447 stran jsem zhltla zhruba za 9 dnů a to jsem byla týden na dovolené.

Dora Idesová pochází z rodu Žítkovských bohyň, zdřejmě je poslední a ač se jejich umění naučila, je součástí této prastaré tradice- bohování. Ženy jejího rodu byly mezi obyvateli Moravských Kopanic vážené, léčili bylinami, předpovídaly budoucnost, některé uměly i zahnat bouřku. Dora jejich studiu zasvětila celý svůj dosavadní život, vystudovala etnografii. Po letech začne znovu pátrat v archívech a hledat pravdu o svém rodině. Chce očistit jméno své tety Surmeny a ostatních bohyň, z kterých komunistický režim udělal podvodnice a bláznivé ženy. Staly se státu nepřizpůsobivé osoby a režim je likvidoval.


Kniha je šokující zpovědí komunistického zvěrstva a odhaluje osudy tolik zkoušených bohyň a jejich rodin, které neměly jednoduchý život. Životem na Kopanicích se inspirovala i autorka povídkové knihy Želary a Jozova Hanule Květa Legátová. Její postavu svérazné Lucky s léčitelskými schopnosti lze vnímat jako bohyni.
Autorka na knize pracovala přes 3 roky. Procházela archivy, nějaký čas strávila v okolí Moravských Kopanic a mluvila s pamětníky. Bohyně se staly jednou z nejprodávanějších knih roku 2012 a získaly Cenu Josefa Škvoreckého. Začátkem tohoto roku uvedlo Městské divadlo ve Zlíně stejnojmennou divadelní inscenaci, která podle slov autorky je úspěšná. Do budoucna má vzniknout i film.


Knihu můžu doporučit, mě osobně otevřela hodně zajímavé a nové téma, o které se budu dále zajímat. I přesto, že se v ní objevuje hodně faktografických údajů, myslím si, že svým poutavým příběhem dokáže zaujmout.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lauralex Lauralex | Web | 6. srpna 2014 v 17:47 | Reagovat

Bohyně se teď objevujou docela hojně, narážim na ně často. Láká mě to, má to i dobrý hodnocení, ale nějak pořád nevim.. jestli mě to bude bavit a tak.

2 PISTÁCIE PISTÁCIE | Web | 7. srpna 2014 v 9:43 | Reagovat

Je to uzasna kniha :) o to vic me fascinovala, jak dlouho a jak razantně ji autorka tvořila. Objela skutecne kraje, kde se vypravi o vyskytu skutecnych, realnych bohyni, tedy ne jen smyslenych postav z jejiho pribehu.
je zajimave, ze Legátová tohle tema skoro minula, a Tučkova tak mela velky prostor se tomu venovat a objevit to ve velkem ve sve knize :))))))
uzasne tema, i kdyz to, co komunisti delali, o tom snad ani uz netreba vice mluvit, o tom uz bylo rečeno, opravdu zvěrstva :/ kniha to doklada vic nez jasne.
uzasny, taky doporucuji k precteni. stoj iz a to.
ale jeste od Tuckove doporucuji vyhnani gerty schnirch :) dalsi skvely počin :) mozna se ti bude libit jeste vic

3 Gooverka Gooverka | Web | 8. srpna 2014 v 11:09 | Reagovat

Jedna z mnála knížek, kterou jsem nacpala své mamce, že ji musí přečíst a byla naprosto nadšená. Ted jsem ji pujčila Gerthu, kterou jsem sama ještě nečetla, tak jsem zvědavá, co na ni řekne :)

Tučková a její knížky, to je téma samo o sobě. Byla jsem na její besedě, je to skvělá a talentovaná ženská. Až zas vydá něco nového, budu mezi prvními, kteří si to koupí :)

4 Michelle Michelle | Web | 11. srpna 2014 v 11:33 | Reagovat

Tučkovou vůbec neznám :-O celkově jsem českými autory nepolíbená... zní ale dobře, i když pokud si ji pořídím a začnu číst, budu nejspíš drobátko rozčarovaná, tyhle fakta z bližší minulosti mě trochu děsí :)

5 myanmar myanmar | Web | 23. srpna 2014 v 13:52 | Reagovat

Kamarádka v popisované oblasti žije a doporučovala mi na toto téma jinou, prý historicky přesnější knihu. Ale já si zaboha nemůžu vzpomenout, jaká to byla. Když na to přijdu, ještě se ozvu :)

Moc pěkně napsaná recenze, na Bohyně se také chystám, tak snad se mi budou líbit.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.